SEKCE HYDRAULIKY, HYDROLOGIE A HYDROGEOLOGIE

 

Projekt Labe II

Ing. Šárka Blažková, DrSc. ( (02) 20 197 222

V roce 1998 byly ukončeny práce na Projektu Labe II (1995­1998), které volně navazovaly na výsledky Projektu Labe I (1991­1994). Hlavním výstupem Projektu Labe II je závěrečná syntetická zpráva, která interpretuje a dává do souvislosti nejvýznamnější výsledky řešení problematiky ochrany vod v povodí Labe tak, aby mohly sloužit práci orgánů státní správy v oblasti naplňování Státní politiky životního prostředí a pro informaci nevládních organizací a veřejnosti. Za tím účelem byla pro zpracování této závěrečné zprávy poprvé použita metodika OECD PSR EEA DPSIR ("driving forces ­ pressure ­ state ­ impact ­ response"). Je založena na formulaci a hodnocení environmentálních indikátorů pro různé problémové okruhy. Výsledkem aplikace těchto indikátorů je popis příčin současného stavu, charakteristika tohoto stavu a vyjádření míry přiblížení současného stavu ke stavu cílovému. Výchozí podklady pro tuto syntetickou práci jsou v závěrečných zprávách jednotlivých dílčích a etapových úkolů za problémové okruhy jakost vody, ekosystémy, zdroje znečištění (bodové, plošné) a hodnocení nápravných opatření a jejich nákladů a přínosů.

 

Sledování plavenin a sedimentů v povodí Labe, Moravy a Odry

Ing. Miroslav Rudiš, DrSc. ( (02) 20 197 232

V rámci úkolu, jehož hlavním řešitelem je ČHMÚ Brno a spoluřešitelem VÚV TGM.

bylo mj. provedeno vyhodnocení denních údajů koncentrací, průtoků a odtoků plavenin z 11 profilů ČHMÚ, dále statistická analýza časových řad denních koncentrací plavenin a průtoků, včetně výpočtu regresního vztahu mezi průtokem vody a koncentrací plavenin. Pokračovalo se v celoprofilových měřeních průtoku vody a plavenin pro objasnění hydraulických vlastností měrných profilů. Dále byly provedeny granulometrické rozbory vzorků plavenin a sedimentů a výsledky byly zpracovány v podélném profilu toků. Byly rozpracovány závislosti středního zrna plavenin na koncentraci plavenin a rychlosti proudění vody a získány další informace o resuspendaci kohezivních sedimentů. Byly provedeny analýzy plavenin a sedimentů na těžké kovy, arzen a celkový fosfor. Vzorky plavenin byly odebírány 2krát ročně ve stanicích ČHMÚ, vzorky sedimentů ještě v dalších vybraných profilech na Labi, Moravě a Odře.

 

Vodohospodářské řešení rekultivace a revitalizace Podkrušnohorské uhelné pánve

RNDr. Petr Vlasák, CSc. ( (02) 20 197 204

Ve VÚV se řeší čtyři dílčí úkoly, které se zabývají problematikou dostatku vody pro hydrickou variantu rekultivace zbytkových jam po těžbě uhlí a jejich okolí:

 

Koncepce systému vodohospodářského plánování

Ing. Václav Bečvář, CSc. ( (02) 20 197 225

Cílem řešení v roce 1998 bylo zahájit analýzu věcného obsahu tzv. Rámcové směrnice Rady EU, stanovující rámec aktivit Společenství v oblasti vodohospodářské politiky, a identifikovat, popř. posléze specifikovat opatření, která budou v oblasti vodohospodářského plánování nezbytná pro aplikaci dokumentů a postupů EU v podmínkách ČR. Vedle popisu počáteční analýzy naší schopnosti zpracovávat tyto vodohospodářské plány se práce soustředily na dodatečně uplatněný požadavek garanta ­ zpracovat souhrn a aktualizaci návrhů, připomínek, stanovisek a jiných vyjádření řešitelského pracoviště z posledních několika let, týkajících se budoucího uspořádání VH a doplnit je poznatky a závěry získanými při práci v koordinační skupině, sestavené MZe pro zpracování pilotních projektů Vodohospodářských plánů povodí.

 

Novelizace vodohospodářské legislativy ve vazbě na předpisy EU

Ing. Jiří Bureš ( (02) 20 197 268

Výstupem úkolu je technický podklad k přípravě věcného záměru nového zákona o vodách, který je připravován jako první fáze legislativního procesu, jehož konečným cílem bude návrh, projednání a schválení paragrafového znění nového vodního zákona.

Do úkolu byly zahrnuty i práce související s vymezením okruhu příslušných prováděcích předpisů, které bude třeba s novým zákonem uvést v platnost.

Vzhledem k průběžně se vyvíjejícímu právnímu prostředí jak v rámci ČR, tak v rámci EU, bylo nezbytné provést řadu porovnávacích prací, aby začlenění komplexu vodního práva do celého systému ochrany životního prostředí a jeho vazeb na systém státní správy a samosprávy, bylo současně maximálně kompatibilní s platnými i připravovanými předpisy EU.

 

Působení legislativních a ekonomických nástrojů k podpoře ekologického nakládání s odpady

Ing. Jiří Bureš ( (02) 20 197 268

Cílem řešení bylo zhodnocení působnosti zákona č. 125/ 1997 Sb., o odpadech z hlediska použitých legislativních a ekonomických nástrojů ve vztahu k problematice ekologického nakládání s odpady, zejména s ohledem na omezování vlivu nebezpečných vlastností odpadů na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že legislativa odpadů vznikala jako samostatná oblast práva životního prostředí nejpozději a přitom jde o obor s velkou dynamikou rozvoje a současně vysokou finanční náročností, bylo konstatováno, že je nezbytné trvale zajišťovat koordinaci využívání legislativních a ekonomických nástrojů tak, aby při maximální úspornosti nákladů bylo dosahováno co nejvyšší ekologické efektivity. Současně je připravována novela zákona o odpadech, která by měla dokonaleji zohledňovat vazby k dalším relevantním předpisům (zákon o vodách, zákon o chemických látkách apod.) a zejména reflektovat platné předpisy EU, jejichž implementace bude mít rovněž významné ekonomické dopady.

 

Metodika činnosti v oblasti cen vodovodů a kanalizací

Ing. Vít Smékal ( (02) 20 197 291

V roce 1998 byly uzavřeny samostatné smluvní vztahy s MZe ČR na dvě dílčí zakázky:

1. Metodické řízení cen v oblasti oboru vodárenství a kanalizace

2. Průběžná činnost metodického charakteru zaměřená především na zabezpečování agendy výkladu platných cenových předpisů v rámci věcného usměrňování cen tohoto oboru (odborná stanoviska a vyjádření ke konkrétním případům, konzultace apod.), včetně aktuálních informací pro orgány státní správy.

3. Přehled o vývoji nákladů a o realizovaných cenách vodného a stočného

4. Zpracování podrobné informační dokumentace o vývoji a struktuře nákladů v kalkulačním členění a o realizovaných cenách vodného a stočného v roce 1998 u vybraných provozních společností VaK v návaznosti na průběžně vytvářený základní informační systém na tomto úseku (metodika zpracování, aplikační programy pro počítačové zpracování, zabezpečení vstupních dat v potřebném rozsahu a struktuře, výsledné sestavy a celkové souhrny, analýzy a zhodnocení cenového a nákladového vývoje).

 

Ekonomické a technické podklady k návrhům vyhlášky a ostatních legislativních podkladů o poplatcích ve vodním hospodářství

Ing. Vít Smékal ( (02) 20 197 291

Řešení v roce 1998 se členilo na dvě části:

1. Podklady pro dopracování vyhlášky MŽP ČR, kterou se provádí zákon č. 58/1998 Sb., o poplatcích za vypouštění odpadních vod do vod povrchových

2. Podklady zahrnovaly zpřesnění definic základních pojmů ve vyhlášce (zdroje znečištění, množství znečištění v odebírané vodě), spolupráci s ČIŽP k náležitostem provozní evidence, zpracování návrhu přílohové části vyhlášky (přílohy č. 1 až 3), vyjádření k připomínkám z meziresotního projednání vyhlášky a spolupráci s ČIŽP při kontrole věcné správnosti zpracování programu na agendu poplatků.

3. Návrhy možných řešení dalších ekonomických nástrojů ve vodním hospodářství a jejich stručná analýza

4. Návrhy možných řešení zahrnovaly stručnou charakteristiku systému ekonomických nástrojů ve vodním hospodářství, analýzy současného způsobu zpoplatnění vybraných okruhů ­ povrchová voda, podzemní voda, vodné a stočné ­ včetně návrhů dalších řešení a souhrnnou rekapitulaci výsledků. Součástí řešení bylo i variantní zpracování návrhu předběžných tezí k legislativní úpravě zpoplatnění podzemních a povrchových vod (samostatná příloha výstupu).

 

Hraniční vody ČR (Podpora spolupráce České republiky na hraničních vodách)

Ing. Miloslav Radoměřský ( (02) 20 197 308

Práce na úkolu probíhaly průběžně podle požadavků vyplývajících z jednání zmocněnců vlád a pracovních plánů společných skupin odborníků na saském, bavorském a polském úseku státních hranic. Na saském úseku se konala v r. 1998 dvě jednání odborníků skupiny pro vodohospodářské plánování a bilancování, spojená s vypracováním potřebných podkladů, byla zajišťována odborná spolupráce s a. s. Aquatest a MŽP a byla provedena závěrečná měření pro stanovení minimálního ekologického průtoku na Načetínském potoce. Na bavorském úseku se pracovníci VÚV zúčastnili několika jednání pracovní skupiny na ochranu čistoty hraničních toků. Práce na polském úseku zahrnovala přípravu podkladů pro jednání pracovní skupiny PL (plánování a bilancování), skupiny HYP (hydrologie) a skupiny OPZ (ochrany čistoty toků). Na slovenském úseku bylo částečně zajišťováno zpracování pilotního projektu monitorování v povodí Moravy. V rámci úkolu byly také vypracovány seznamy toků tvořících i překračujících státní hranice pro všechny hraniční úseky.

 

Evidence vodních toků ČR

Ing. Naděžda Husáková ( (02) 20 197 326

Cílem úkolu je vedení souborné evidence vodních toků a její průběžná aktualizace s povinností udržovat identifikaci sítě vodních toků. Od roku 1996 je k dispozici databáze Evidence vodních toků ČR s jednoznačnou identifikací vodního toku ve struktuře sítě vodních toků a s informacemi o správci toku. V současné době se provádí aktualizace databáze a její integrace do informačního systému HEIS VÚV jako součásti HEIS ČR. Byla provedena aktualizace Strukturálního modelu povodí a vodních toků ve vazbě na ZVM 1 : 50 000.

Součástí úkolu je spolupráce se Zeměměřickým úřadem při tvorbě a údržbě Základní báze geografických dat ČR (ZABAGED/1) podle rámcové dohody o spolupráci v oblasti geografické informace, uzavřené mezi MŽP ČR a Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním.

 

Aktualizace Základní vodohospodářské mapy ČR 1 : 50 000

Ing. Naděžda Husáková ( (02) 20 197 326

VÚV TGM zajišťuje jako gestor tematického obsahu Základní vodohospodářské mapy ČR 1 : 50 000 obnovu a vydávání cca 20 aktualizovaných mapových listů ročně v návaznosti na vydávání aktualizované Základní mapy ČR 1 : 50 000. Vydávání ZVM je zařazeno do ročních edičních plánů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního a je součástí státního mapového díla. Aktualizace ZVM se provádí od prvního vydání v roce 1976. Jde o pravidelnou obnovu celostátního souboru dat o vodním hospodářství.

Seznam platných vydání 211 mapových listů pokrývajících území ČR je každoročně publikován ve Vodohospodářském věstníku SVP. Distribuce aktualizovaných mapových listů se zajišťuje podle dohodnutého rozdělovníku státním orgánům a organizacím bezplatně. Ostatním zájemcům se prodávají vícetisky za manipulační poplatek.

Práce jsou směrovány k postupnému přechodu aktualizace ZVM na technologii GIS a na integraci do HEIS ČR.

 

HEIS VÚV (dílčí informační systém HEIS ČR)

Ing. Petr Vyskoč ( (02) 20 197 425

V roce 1998 se v návaznosti na práce z období 1995­1997 řešily tyto hlavní problémové okruhy:

s gescí na zpracování, uchování a šíření informací z oblasti vodního hospodářství. Jde o sledování informačních pramenů týkajících se hydrosféry ­ hydrometeorologie, hydrologie, hydrotechniky, jakosti vody, včetně analýzy a monitorování znečištění, ochrany vod před znečištěním, úpravy pitné vody, čištění odpadních vod, ekonomiky a řízení vodního hospodářství. VTEI poskytuje rozsáhlé služby jak odborné, tak i široké občanské veřejnosti.

V dřívějším období se úkol zabýval návrhem nové vyhlášky o vedení VHE (činnost pobočky VÚV TGM v Brně) a navazující programové vybavení pro okresní úřady (činnost pobočky VÚV TGM v Ostravě). Vyhláška je připravena k vydání, software odzkoušen. Vstup do EU je však nutno respektovat a vydání patřičně upravit.

 

Státní vodohospodářská bilance ­ oblast jakosti vod

Ing. Pavel Horák, CSc. ( (05) 413 212 24/333

Úkol zahrnuje celkem tři dílčí úkoly:

1. SVHB minulého roku 1997 jakosti povrchových vod ­ zpracovává část standardního výstupu SVHB z oblasti hodnocení chemismu vod a vazby na evidenci vypouštění.

2. Saprobiologický monitoring SVHB ­ jde o dlouholeté sledování jakosti vod na podkladě rozborů bentosu. V roce 1998 byly dominantní rozsáhlé terénní práce dotýkající se profilů ležících na tocích a. s. Povodí Vltavy, Labe, Ohře a Moravy. Výsledkem bude celkové hodnocení stavu jakosti vod, které v roce 2000 uzavře další pravidelnou epizodu.

3. Minimální průtoky ­ těžiště tohoto víceletého úkolu v roce 1998 je v dokončení textu Metodického pokynu OOV MŽP k zásadám stanovení hodnot minimálních zůstatkových průtoků ve vodních tocích. Tento pokyn je rozšířen o letos doplněnou Metodickou příručku k zásadám stanovení MZP.

 

Hraniční toky

RNDr. Eva Kočková ( (05) 413 212 24/319

Mgr. Hana Mlejnková ( (05) 413 212 24/309

V roce 1998 pokračoval dlouhodobě prováděný monitoring hraničních toků, vyplývající z Protokolu zasedání česko-rakouské Komise pro hraniční vody.

Cílem společných česko-rakouských terénních šetření a laboratorního zpracování vzorků vod je vypracování souhrnné zprávy o současném stavu jakosti vody z hlediska charakteristických hodnot chemické analýzy, složení biosestonu, nárostů a makrozoobentosu a mikrobiálního znečištění. Výsledky jsou současně posuzovány z hlediska dlouhodobého vývoje a změn jakosti vody v hraničním úseku Dyje, Lužnice, Malše a významných hraničních profilech Dyje, Moravy i menších přítoků. Systematická osmihodinová šetření jsou během roku opakovaně prováděna v oblasti rakouského přítoku Pulkavy při ústí do Dyje.

 

Oblast údolních nádrží Dalešice a Mohelno a jaderné elektrárny Dukovany

RNDr. Eva Kočková ( (05) 413 212 24/319

Mgr. Hana Mlejnková ( (05) 413 212 24/309

V roce 1998 pokračoval velmi rozsáhlý komplexní monitoring, prováděný nejen v řece Jihlavě nad a pod soustavou nádrží a v nádržích, ale zaměřený i na vliv znečištění přinášeného z horního povodí řeky Jihlavy do nádrže Dalešice;dále pak na vliv celého komplexu na následný úsek toku řeky Jihlavy až po její zaústění do střední nádrže vodního díla Nové Mlýny na jižní Moravě.

Systematická sledování změn jakosti vody jsou prováděna nejen v limitujících profilech řeky Jihlavy, ale také u vody čerpané a vracené z jaderné elektrárny, na akumulační nádrži JEDU a ve vertikálách obou nádrží. Současně jsou prováděny odběry vzorků a analýzy dnových sedimentů v obou nádržích v toku, kapalných a pevných spadů atd. Na žádost jaderné elektrárny Dukovany jsou řešeny aktuální problémy týkající se např. zarůstání chladicích věží, koroze potrubí a dalších provozních problémů spojených s jakostí odebírané vody z nádrže.

Výzkum na této lokalitě probíhal již před výstavbou údolních nádrží i jaderné elektrárny Dukovany, takže současná terénní šetření umožňují posuzovat změny v období delším než 40 let.

 

Vodní zdroje v ČR ­ publikace SVP č. 47

Ing. Marta Štamberová ( (05) 413 212 24/323

Publikace "Vodní zdroje v ČR" má přímou vazbu na část základního dokumentu SVP z roku 1975 o vodních zdrojích. Tuto část aktualizuje, zpřesňuje a doplňuje o nové skutečnosti, které v mezidobí v ČR nastaly nebo jsou důsledkem pokroku v hydrologii a souvisejících oborech. Textová část publikace je doplněna přehlednými tabulkami o odběrech vody větších než 10 l.s-1, o jejich kvalitě a ochraně a grafickými i mapovými přílohami.

Publikace Vodní zdroje v ČR je prvním krokem k přípravě podmínek pro aplikaci návrhu směrnic Rady EU v oblasti vodohospodářské politiky a ostatních právních předpisů EU.

 

Phare Topic Link/Inland Water

Ing. Danuše Beránková ( (05) 413 212 24/325

Úkol zahrnuje expertní spolupráci pracovníků VÚV TGM v rámci konsorcia Phare Topic Link/Inland Water, které je tvořeno zástupci ze zemí střední a východní Evropy. Pracovní náplní celého projektu vedeného VITUKI Consult Rt z Maďarska je zejména poskytování informací o monitorovacích programech jednotlivých připojovaných států a zpracování komentářů k pilotním programům ETC (European Topic Center ­ Inland Waters), tj. centra zřízeného Evropskou agenturou pro životní prostředí. Konečným cílem celého programu je realizace evropské informační sítě o kvalitě a kvantitě povrchových a podzemních vod EUROWATERNET.

 

Povodňový plán okresu Zlín

Ing. Jana Synková ( (05) 413 212 24/332

Nová podoba povodňového plánu okresu vychází z nové odvětvové normy TNV 75 2931 a ze zhodnocení zkušeností z povodně 1997. Těžiště nového zpracování spočívá v maximálním oproštění dokumentu od textů duplikujících povodňovou legislativu a v soustředění obsahu na přípravu návodů na řešení možných situací, ke kterým může při povodních dojít.

 

Studie protipovodňové ochrany v okrese Šumperk

Ing. Pavel Horák, CSc. ( (05) 413 212 24/333

Úkol předkládá ucelenou koncepci realizace protipovodňových opatření na vodohospodářsky významných tocích v okrese. Analyzují se historické záznamy o význačných povodních v řadě vodoměrných stanic za dobu jejich pozorování, dále pak mimořádná katastrofální povodeň v červenci 1997 z pohledu hydrologických poznatků, škod a stavu a účinnosti současných protipovodňových opatření. Předkládá se velký výběr profilů, kde lze vybudovat různě velké retenční nádrže, navrhují se ochranné hráze i práce na zkapacitnění a stabilizaci toků. Do systému se navrhuje začlenit i stávající tři existující vodní nádrže. Veškerá větší opatření jsou navržena na podkladě četných vodohospodářských výpočtů.

 

Řešení mimořádných situací pod vodohospodářskými díly

Ing. Karel Drbal ( (05) 413 212 24/335

Výzkum problematiky byl v daném úkolu, který je součástí projektu Ekologické aspekty ochrany vodního bohatství, vedle nositele projektu VÚV TGM zajištěn spolunositeli ­ VUT ÚVHK Brno, ČVUT FSv, ČHMÚ Brno.

Cílem úkolu byl návrh metod, vypracování modelu předpovědi průtoků a řízení odtoku s minimalizací negativních účinků velkých vod v rozsáhlé oblasti ­ povodí. Právě volba a testování vhodných přístupů pro popis geneze povodňového odtoku v rozsáhlém povodí, které by umožňovaly jejich aplikaci v reálném čase, byl hlavním kritériem řešení. Za zájmovou oblast bylo vybráno území v povodích řek Svratky, Jihlavy a Dyje (12,277 km2). Příprava, kalibrace a verifikace modelů se prováděla na souboru dat historických povodňových situací z období 1970­1994 (7/1997).

V etapě 1998 byly srážkoodtokovým modelem HYDROG pro potřeby ČHMÚ popsány horní části povodí hlavních toků povodí Dyje a jejich přítoků. Přístupy robustní regrese a neuro-fuzzy regulace jsou integrovány v nově vytvořeném modelu BW. Modelem BW jsou popsány dolní části zájmového povodí, kde se nacházejí vodní nádrže významné z hlediska snižování negativních účinků povodní.

Součástí řešení je návrh a ověření metodiky stanovení potenciálních škod v území ohroženém povodněmi s vazbou na efektivní prostředky informatiky ­ GIS. V závěru etapy 1998 bylo použití metodiky testováno na povodí řeky Moštěnky (zasaženo povodní 7/1997).

Řešení prokázalo, že vypracované modely a použité modelovací techniky jsou použitelné v praxi, v oborech vydávání prognóz povodňových průtoků a řízení složitých vodohospodářských soustav.

 

 

POBOČKA OSTRAVA

 

Projekt Odra

Ing. Luděk Trdlica ( (069) 613 41 81 88

Práce na Projektu Odra byly ukončeny v prvním pololetí roku 1998. Během řešení projektu bylo celoplošně zhodnoceno povodí řeky Odry z pohledu jakosti povrchových vod, stavu biotiky toků v jednotlivých složkách a hodnocení toxicity vodního prostředí. Byla provedena inventarizace bodových zdrojů znečištění a bilance hospodaření s povrchovou vodou v povodí. Pomocí programu QUAL 2E byly modelovány zátěžové stavy pro ukazatele znečištění ve zvlášť zatížených úsecích hlavních toků povodí. Získané výsledky a poznatky z Projektu Odra byly shrnuty do Akčního plánu povodí řeky Odry.

Samostatným výstupem je Hydroatlas povodí řeky Odry, ve kterém je formou grafických listů dokumentován zjištěný stav a vývoj jakosti vod v povodí. Jednotlivé listy jsou opatřeny příslušnými komentáři.

 

Projekt Odra II

Ing. Luděk Trdlica ( (069) 613 41 81 88

Práce na projektu byly zahájeny ve druhé polovině roku 1998. V rámci řešení se navazuje na dosavadní výsledky získané při řešení úkolu Projekt Odra.

Cílem projektu je dokončení komplexního zhodnocení stavu ochrany vod v povodí řeky Odry. Na základě získaných poznatků pak vypracování zásad a návrhu pilotního projektu vodohospodářského plánu povodí v intencích požadavků EU tak, aby mohl být dopracován do "Plánu řízení povodí Odry".

 

Podpora národní účasti v aktivitách MKOO

Ing. Luděk Trdlica ( (069) 613 41 81 88

V rámci tohoto úkolu jsou prováděny činnosti pro Mezinárodní komisi ochrany Odry, zejména pro její pracovní skupinu "Akční programy".

Byly zpracovány tzv. karty uživatelů v členění na průmysl a komunální zdroje znečištění a podklady v české části povodí Odry pro zpracovávaný "Program naléhavých opatření". Operativně jsou v součinnosti s garantem úkolu zpracovávány požadavky sekretariátu MKOO za českou část skupiny.

 

Biologická stabilita v oblastech rekreačních nádrží severní Moravy

RNDr. Přemysl Soldán ( (069) 613 41 81 30

Úkol, který je součástí projektu Ekologické aspekty ochrany vodního bohatství, je řešen od září 1996 a zaměřuje se na výzkum příčin narušení biologické stability ve vybraných vodních nádržích, sloužících jako rekreační plochy nadregionálního významu. Narušení biologické rovnováhy se projevuje nežádoucím snížením jakosti vod, které brání jejich technickému i rekreačnímu využití a má také dopady ekologické, projevující se narušením stability biocenóz.

Na nádržích jsou celoročně vyhodnocovány fyzikální, chemické a mikrobiologické ukazatele, množství a druhové složení fyto- a zooplanktonu. V roce 1998 v rekreačním období a po něm byl rozsah sledování rozšířen o stanovení vybraných parametrů podle požadavků EU ­ stanovení výskytu salmonel, pesticidů, kyanidů a obsahu dusíku Kjeldahlovou metodou.

Rovněž byly provedeny odlovy ryb do tenatních sítí ke stanovení vyváženosti rybí obsádky a provedení analýz vybraných polutantů v rybím mase.

Na základě získaných výsledků můžeme konstatovat, že v důsledku podceňování a nedostatečné ochrany je rovnováha ekosystémů v rekreačních nádržích trvale ohrožena a poškozování jakosti vody v konečném důsledku vede k problémům s plnohodnotným využitím nádrží. Z hlediska EU je většina nádrží nevhodná pro využití k rekreačním účelům a dosažení některých z normovaných parametrů bude vyžadovat stanovení individuální strategie asanačních, revitalizačních a ochranných opatření pro jednotlivé nádrže.

 

Metodické materiály pro snížení rizik

Ing. Luděk Trdlica ( (069) 613 41 81 88

V rámci úkolu byla podrobně charakterizována problematika a zhodnocen současný stav v řízení činnosti při odstraňování starých ekologických zátěží. Na základě provedeného rozboru byly vypracovány návrhy jednotlivých metodik:

1. Studie proveditelnosti

2. Sestavení projektu

3. Realizace nápravných opatření

4. Ekonomického vyhodnocení sanačního opatření

5. Aktualizované analýzy rizika

6. Ukončení nápravného opatření

7. Monitoringu starých zátěží.

 

Levná elektrochemická čidla

Ing. Eugen Sikora ( (069) 613 41 81 20

V rámci úkolu je ověřována konstrukce a použití elektrochemických čidel ­ sond pro rychlé a jednoduché stanovení toxických látek ve vodách. Zakázka je zpracována ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a firmou Polarocenzor. Částečně je hrazena z prostředků EUREKA.